Kro og Hotel AFTALEN

Kro eller hotel pladser i Danmark. Her kan du parkere om natten hvis du har besøgt spisestedet
Besvar
Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Kro og Hotel AFTALEN

Indlæg af Jac » 2010-12-2 22:12

http://www.camper-parkering.dk er der en gruppe, som hedder: Kro og Hotel

Det er spisesteder, som vi har en aftale med. Det betyder, at man i sin autocamper kan parkere og overnatte på spisestedets parkeringplads til næste dag, efter at have købt mad og drikke på spisestedet.

I den forbindelse søger vi folk, som vil hjælpe med finde flere kroer og hoteller, som vil være med i denne gruppe

Kro- og hotelejere har alt at vinde og intet at tabe, da det er gratis at blive vist på http://www.camper-parkering.dk
i gruppen Kro - Hotel



Hvis du vil hjælpe til med at finde nye spisesteder, så send en mail til
guiden@peomi.dk

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Re: Kro og Hotel

Indlæg af Jac » 2010-12-2 22:18

Retningslinjer for Autocamper overnatning/parkering på pladser,
der tilhører kroer og hoteller.


Ring helst i forvejen og hør om der er plads, og hvis der er det, så bestil et bord.
Du skal oplyse dit navn, telefon, bilens reg. nummer.

Ringer du ikke i forvejen, så gå ved ankomst ind og hør om der et ledigt bord, og om der er en plads
udenfor, hvor du må parkere. Henvis til denne aftale.

Kroen eller hotellet har ret til at sige nej - enten på grund af ingen ledige borde eller plads
på deres P plads. Eller andet.

Derfor er det en god ide at bestille forud.

Kommer du efter køkkenet har lukket, så har kroen eller hotellet lov til at opkræve et gebyr for en overnatning på deres parkeringsplads, eller sige nej til dig.

Når du kører ind og parkerer, skal du straks henvende dig og bestille spisning.

Ankomst inden kl. 19 eller efter aftale, pr. telefon. Det er absolut ikke tilladt bare at køre ind
og parkere om natten, og dermed forstyrre kroens eller hotellets gæster.

Det er strengt forbudt at tømme spildevand, toilet, affald eller andet på parkeringspladsen
eller i kroens container, hvis en sådan findes.

Du må kun placere et par stole udenfor camperen, mens du nyder solen indtil du skal ind og spise.

Det er ingen campingplads. Du skal køre videre næste dag inden kl. 10, medmindre du har truffet anden aftale med kro/hotel.

Til kroen eller hotellet

Hvis I ser en autocamper på jeres P plads, som I ikke har en aftale med, så noter bilens reg. nummer.
Er der kendetegn på bilen, så vil vi prøve om vi kan spore den.
Men sæt først en seddel under viskeren med besked om, at de skal henvende sig.

Har I klager over en autocamper-gæst, så send en mail til mig. Husk også at medsende, hvad I har af oplysninger på bilen. Tag evt. et foto af den.

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Re: Kro og Hotel

Indlæg af Jac » 2010-12-2 22:20

Kro Hotel som der aftale med d.d.

Agerskov Kro og Hotel Tlf 74833228
Den Gamle Grænsekro Tlf 75573218
Gjerrild Kro Tlf 86384020
Gerlev Kro og Hotel Tlf 47522174
Hejse Kro Tlf 75940622
Humble Kro Tlf 62571134
Hørning Kro Tlf 86921311
Hotel Nørre Vinkel Tlf 97822211
Hotel Margrethe Tlf 7587633
Kongensbro Kro Tlf 86870177
Løvelbro Bistro Tlf 86699333
Pejsegården Tlf 75751766
Rudbøl Grænsekro Tlf 74738263
Spodsbjerg Badehotel Tlf 62501064
St. Binderup Kro Tlf 98658333

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Hørning Kro

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:44

Hørning Kro & Hotel syd for Århus

Autocamper velkommen til Hørning Kro & Hotel

Hørning Kro
Århusvej 4 ( Hørning )
DK-8362 Aarhus
Telefon : +45 86 9213 11
GPS :N 5605 05 E 10 02 20
Spisning og derefter gratis nat parkering

Autocamper velkommen til Hørning Kro & Hotel

Hørning Kro & Hotel ligger ca. 3 km fra motorvejen (E45 afkørsel 50/51 mod Hørning)
Det er nemt og bekvemt at komme til og fra Hørning Kro. Der er kun 10 minutters kørsel til Århus, som rummer et hav af forretninger og kulturtilbud.

Når sulten melder sig, har vi en hyggelig krostue med god dansk mad, kulinariske oplevelser fra den store verden og arrangementer med vinsmagning.

Take Away
Her findes retter, der kan bestilles over telefonen og som er klar til afhentning inden for en rimelig tid.

Vi glæder os til at betjene jer.

Med venlig hilsen
Carsten Bach
restauratør

Hørning1.jpg
Hørning1.jpg (62.02 KiB) Vist 31825 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Kongensbro Kro

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:45

Kongensbro Kro mellem Viborg og Århus

Autocamper
Velkommen til Kongensbro Kro, kroen der engang blev beskudt

Velkommen til Kongensbro Kro. Vi ligger idyllisk placeret lige ned til Gudenåen i Midtjylland, mellem Århus, Viborg, Randers og Silkeborg, og med korte afstande til Kjellerup, Bjerringbro, Fårvang og Ans.

Det perfekte udgangspunkt hvad enten det drejer sig om bryllup, fester, ophold eller en gastronomisk oplevelse i vores restaurant .

Kun få kroer har været mål for fjendtlige kugler. Kongensbro Kro har. Endda rigtige kanonkugler. Et par af kanonkuglerne sidder den dag i dag i murværket over indgangsdøren. Til minde om beskydningen i 1849 samt en symbolsk reminder til os her på Kongensbro Kro, om altid at gøre vores arbejde så godt, at vi slipper for at stå for skud.

Kongensbro Kro er berømt for gastronomi, gæstfrihed og en uforglemmelig beliggenhed med Gudenåen rislende i baghaven. I dag er det 3. generation af familien Andersen, der sætter sit hyggelige, personlige og kulinariske præg på stedet, som bl.a. byder på selskabs- og mødelokaler, restaurant, krohave og pejsestue.

Kongensbro Kro ·
Gl. Kongevej 70 ·
8643 Ans By ·
Tlf. 8687 0177 · Fax.: 8687 9217 ·
kongensbro@kongensbro-kro.dk
http://www.kongensbro-kro.dk/

Med Venlig Hilsen
Christian Andersen
Kongensbro Kro

Kongensbrokro1.jpg
Kongensbrokro1.jpg (31.66 KiB) Vist 31826 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Gjerrild kro

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:48

Gjerrild kro på djursland ikke langt fra
Grenå, Fårup sommerland og
Ree Park - Ebeltoft Safari

Jeg vil gerne med på listen straks.
vi har plads til en hel karavane
af autocampere.

Gjerrild kro
Gjerrild bygade nr 16
8500 grenaa

http://www.gjerrild-kro.dk/

Tlf.: +45 8638 4020
Fax: +45 8638 4051
info@gjerrild-kro.dk
N 56 30 05 E 10 49 47

mvh Hilding Hvid

Gjerrild1.jpg
Gjerrild1.jpg (52.43 KiB) Vist 31825 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Agerskov Kro og Hotel

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:48

Agerskov Kro og Hotel
Syd vest for Hadeslev
Hej Ejner

Vi vil gerne være med .
Vi kan ca have 6 campere stående

Agerskov Kro og Hotel •
Hovedgaden 3 • 6534 Agerskov
Tlf.: +45 7483 3228 • Fax: +45 7483 3278 •
otte@agerskov-kro.dk
http://www.agerskov-kro.dk

Med venlig hilsen
Kromanden
Agerskov Kro og Hotel

Agersovkro1.jpg
Agersovkro1.jpg (40.83 KiB) Vist 31825 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Hejse Kro

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:49

Hejse Kro vest for Frederica

Hejse Kro oplyser at der god plads til 15 camper,
og vi skulle være meget velkommen.

Denne historiske, jyske kro er beliggende lige uden for kystbyen Fredericia, 7 km fra Lillebæltsbroen. Den byder på værelser med satellit-tv, gratis trådløs internetadgang samt gratis privat parkering.

Hejse Kro
Skærbækvej 17
7000 Frederica
Tel.: 75940622
hejse@krohotel.dk
http://www.hejse-kro.dk

Ved søgning af adr på en garmin skriv:
Skaerbaekvej 17 7000 Frederica
N 55 33 29 E 09 40 18

Værter
Ramesh Srirajasingam

Hejsekro1.jpg
Hejsekro1.jpg (52.02 KiB) Vist 31825 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

humblekro

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:50

Humble kro på syd Langeland

Hej Ejnar, det kan godt lade sig gøre hos os,
vi har et stort grønt område der kan vel stå 6 -8 vogne,
men hvis området er for blødt efter megen regn,
kan vi afse 3- 5 parkeringspladser.

Med venlig hilsen
Hanne Elnegaard

Humble Kro
Ristingevej 2
5932 Humble
Langeland
TLF: (+45) 62 57 11 34 (+45) 62 57 11 34
FAX: (+45) 62 57 11 24
E-mail: postmaster@humblekro.dk
http://www.humblekro.dk/

Humblekro1.jpg
Humblekro1.jpg (36.76 KiB) Vist 31825 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Hotel Margrethe

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:52

Hotel Margrethe ikke langt fra Givskud og Billund

Vi har her på Hotel Margrethe mange parkeringspladser til fri disposition.

Så 10 pladser kan det let blive til autocamper.

Vi har 5 km til Løveparken og 18 km. til Legoland.

På vores hjemmeside http://www.hotelmargrethe.dk er der vejbeskrivning og vejkort

Med venlig hilsen

Hotel Margrethe d. 13-08-10

Sv. Aa. Nielsen telf. 75876333

Hotelmagrete1.jpg
Hotelmagrete1.jpg (20.06 KiB) Vist 32181 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Den Gamle Grænsekro

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:53

Grænsekroen ved Christiansfeld

Lars Bo Andersen skriver!
Det vil vi være med til, vi har store parkerings forhold.

Historien om kroen!
I de naturskønne, landlige omgivelser mellem Kolding og Christiansfeld,
ligger Den Gamle Grænsekro.

Med en lang, spændende historie der tager sin begyndelse omkring år 1600,
har det kongeligt priviligerede gjæstegiveri dannet ramme om
historiske begivenheder, royale besøg og festlige lejligheder
gennem flere generationer.

Når man bevæger sig rundt i kroens gange og lokaler kan man
virkelig fornemme historiens vingesus.

Dette understreges af den gammeldags stil samt de traditioner,
der stadig holdes i hævd både i indretningen og
i det kulinariske.

Den Gamle Grænsekro
Koldingvej 51
6070 Christiansfeld
info@graensekroen.dk
http://www.graensekroen.dk/
tlf. 75 57 32 18
fax 75 57 32 44


Med venlig hilsen
Lars Bo Andersen

Dengamlegræsekro1.jpg
Dengamlegræsekro1.jpg (73.8 KiB) Vist 32321 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Hotel Nørre Vinkel

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:54

Hotel Nørre Vinkel
Lemvig

Hotel Nørre Vinkel er oprindelig opbygget i en gammel storgård fra 1841,
og er igennem årene blevet restaureret og udbygget - sidst i 1989,
men hele tiden med skyldige hensyntagen til de oprindelige rammer.
Således er gårdmiljøet og de gamle længer bevaret,
og falder helt i pagt med de smukke omgivelser

Vi vil jeg gerne være med i aftalen.

Med Venlig Hilsen / Best Regards
Receptionen
Hotel Nørre Vinkel
Søgaardevejen 6
DK- 7620 Lemvig
tlf. 9782 2211
fax. 97810541
email; info@golfcenter.dk
Hjemmeside; http://www.norrevinkel.dk
Lemvig golfklub 500 meter fra hotellet http://www.lemviggolfklub.dk/

Lemvig1.jpg
Lemvig1.jpg (8.91 KiB) Vist 32321 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Rudbøl Grænsekro

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:55

Rudbøl Grænsekro

Vi siger ja til et samarbejde - vi ejer samtidig campingpladsen
så muligheden for begge dele er tilstede, såfremt vi kan være
sikre på, at de også spiser her på kroen
venlig hilsen Paul Wendicke

Rudbøl Grænsekro er beliggende i et naturskønt område kun få hundrede
meter fra den dansk-tyske grænse

Kroen har bevaret sin hyggelige atmosfære og er kendt for sin gode mad,
så glæd jer til en god oplevelse!

Weekendophold med musik og dans
Her kan vi invitere vores venner, som ikke har en camper med på
weekendophold de kan så bo på kroen og vi bor i vores camper.
Eller venner med campingvogn, som kan bo på campingpladsen.

Her er flere muligheder Kro, Campingplads og Autocamper
pakering uden for kroen natten over.

Rudbøl Grænsekro ·
Rudbølvej 36 ·
DK-6280 Højer ·
Tlf.: 74 73 82 63 / 74 73 82 58 ·
rudbol@rudbol.dk
http://www.rudbol.dk/index.asp?page=1&vpath=1|
Venlig hilsen Paul Wendicke

rudbøl2.jpg
rudbøl2.jpg (77.62 KiB) Vist 32321 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Løvelbro Bistro

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:57

Løvelbro Bistro nord for Viborg på hovedvej 13

Løvelbro Bistro er en hyggelig Bistro med god mad, men er spec.
kendt for pandestegte ål.
OBS! skal bestilles dagen i forvejen.

Men ellers kan man få god gammeldaws stegt flæsk
med persillesovs til 85 kr. - for blot at nævne noget af alt det,
de har på menykortet.

Løvelbro Bistro
Ålborgvej 175, Løvel
8830 Tjele
Tlf: 86 69 93 33
GPS: N 56 34 17 E 09 29 25


Lidt om stedet:

Ved Løvelbro, hvor den 4 - 5.000 år gamle Hærvej krydser Skalsådalens smalleste sted, ses rester af en af de fem gamle himmerlandske grænsestenbroer.

Broen, der var 14 m lang, hvilede på to strømpiller og havde tre rundbuede gennemløb, det midterste var 3,5 m bredt.

Byggematerialet var kvadratsten, som vi kender fra kirkerne. Broen er fra Erik Plovpennings tid (1241 - 1250) og var vikingetoldsted. En række løsfundne sten er opstillet på den gamle vejdæmning syd for åen.

Løvelbrohus, hvor der nu er bistro, var engang et herberg, hvor godtfolk kunne overnatte og få en forfriskning. De kongelige og højadelen overnattede på Sødal Hovedgård og andre større godser i området.

Løvelbrohus skulle opkræve bropenge i form af korn til Sødal som ejede Løvelbro.

Løvel1.jpg
Løvel1.jpg (108.61 KiB) Vist 32321 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

St. Binderup Kro

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:58

St. Binderup Kro på Hovedvej 13

Velkommen til Autocamper
Dagens middag 2 retter kr. 177,00
Se hele menukort på
http://www.binderupkro.dk/

St. Binderup Kro blev i året 1871 indrettet i de nuværende bygninger, hvor der tillige var bageri og købmandshandel, men kroens historie går helt tilbage til år 1617, og i 1749 tildelte Kong Frederik V kroen kgl. privilegium. I dag er kroen efter nænsom men gennemgribende om- og tilbygning en af Danmarks mest autentiske med helt sin egen stemning.

Hele året rundt har vi specielle tilbud på week-end og ferieophold. Beliggenheden er et naturligt udgangspunkt for udflugter til feks. Rold Skov, Limfjorden, Kattegat og de dejlige badestrande ved den jyske vestkyst. Lystfiskere kan glæde sig over mange fine fiskemuligheder i nærheden af kroen. Golfentusiaster vil nyde den korte afstand til en eksklusiv golf-klub. På kroen forefindes bordtennis, fodboldspil, air hockey, dart og billard.

St. Binderup Kro
Møllegårdsvej 7 - St. Binderup
DK-9600 Aars
Tel.: +45 9865 8333
Fax: +45 9865 8350
E-mail: binderupkro@mail.dk
http://www.binderupkro.dk/

Med venlig hilsen
Lene og Hans Ravn Kristensen

Binderup1.jpg
Binderup1.jpg (26.38 KiB) Vist 32321 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Gerlev Kro og Hotel

Indlæg af Jac » 2010-12-28 17:59

Gerlev Kro

En afslappet stemning
Stilet og rar restaurant
A'la Carte
Selskaber
Mad ud af huset
Værelser alle med tv og internet adgang
Handicap venlige værelser og omgivelser
Legeplads
Ring venligst for reservation og bordbestilling

Det er vigtigt at kontakte kroen for at høre om parkeringsmulighederne, idet der visse dage kan være fuldt optaget på P-pladsen.

Gerlev Kro og Hotel
Bygaden 4
3630 Jægerspris
Tlf.47522174
N 55 49 23 E 12 00 46
http://www.gerlev-kro.dk

Oprettet af: Henrik 2601

Gerlev1.jpg
Gerlev1.jpg (78.93 KiB) Vist 32321 gange

Jac
Indlæg: 976
Tilmeldt: 2010-11-24 11:37
Geografisk sted: Viborg

Spodsbjerg Badehotel

Indlæg af Jac » 2010-12-28 18:00

Spodsbjerg Badehotel

Spodsbjerg badehotel har som mange andre gamle badehoteller været et sted
hvor dem fra byerne holdt deres ferie.

De lokale fiskere kom for at diskutere dagens fangst, og få en kaffesort

Disse tider er forbi, Vi satser dog stadig på det gode danske mad,
og om sommeren er der servering i en hyggelig gårdhave.

Efter 30 år har vi stadig mange stamkunder, dette glæder os rigtig meget,
men også mange turister som er på Langeland blot for at nyde vor dejlige ø,
eller kommer for at fiske.

Autocamper turister er et stigende folk som gerne vil nyde aftenen med noget
god dansk mad og et glas vin eller en øl, så derfor har vi lavet så disse kan
være på vor parkering efter at have spist, ( så er kørekortet jo ikke i fare)

På gensyn på Spodsbjerg Badehotel
Margit og Erland
Spodsbjergvej 317
5900 Rudkøbing
Tlf +45 62 50 10 64
Mail: spodsbjergbadehotel@post.opasia.dk

Oprettet for Flemming 2878

Spodsbjerg1.jpg
Spodsbjerg1.jpg (5.33 KiB) Vist 32321 gange

mylle
Indlæg: 4
Tilmeldt: 2015-04-14 18:10

Re: Kro og Hotel AFTALEN

Indlæg af mylle » 2015-10-7 17:02

Hvalpsund Færgegård
Hvalpsund Færgegård.jpg
Hvalpsund Færgegård.jpg (65.85 KiB) Vist 24113 gange

gumle43
Indlæg: 3
Tilmeldt: 2016-03-29 11:25
Kontakt:

Re: Kro og Hotel AFTALEN

Indlæg af gumle43 » 2016-05-18 12:17

tak for info :D Billede

Besvar